Longines
L37794566
1 kvar i lager!
Snabba leveranser (1-2 vardagar)
Fri frakt över 1000 kr
Försäkrad frakt (upp till 70 000 kr)
12 månaders allriskförsäkring till ett värde av 673 kr
Gratis justering av armband i valfri Klockmasterbutik till ett värde av minst 250 kr
LONGINES HydroConquest 39mm
INTRODUKTION
Longines HydroConquest i 39 mm är en sportig och sofistikerad dykarklocka för dig som vill ha maximal prestanda i ett elegant format. En pålitlig följeslagare för aktiva dagar vid vattnet lika självklar i vardagen som på resan.
FÖRDJUPNING & DESIGN
Den svarta, lackerade och polerade urtavlan ger klockan ett klassiskt och tidlöst uttryck med tydlig instrumentkänsla. Applicerade index och polerade, silverfärgade visare skapar stark kontrast och utmärkt läsbarhet. Den keramiska, ensidigt roterande bezeln tillför både reptålighet och en modern finish, medan boettens 39 mm ger en perfekt balans mellan sportighet och bärkomfort. Stålarmbandet med mikrojustering säkerställer en bekväm och säker passform hela dagen.
TEKNISK PRESTANDA / FUNKTIONER
HydroConquest är byggd för krävande miljöer och drivs av Longines exklusiva automatiska urverk, utvecklat för precision, pålitlighet och lång gångreserv.
VARFÖR KLOCKMASTER?
När du köper din Longines HydroConquest hos Klockmaster handlar du tryggt från en auktoriserad säljare med garanterad äkthet. Dessutom ingår gratis 12 månaders allriskförsäkring samt gratis justering av armbandet i valfri Klockmasterbutik. En investering i schweizisk kvalitet, personlig stil och långsiktig trygghet.
| Varumärke | Longines | |
| Kollektion | HydroConquest | |
| Stil | Automatklockor, Dykarklockor | |
| Typ av klocka | Herrklocka | |
| Garanti | Övrigt 2 | |
| Design | ||
| Index | Streck | |
| Färg på urtavla | Svart | |
| Form på boett | Rund | |
| Färg på boett | Silver | |
| Färg på tavelring | Svart | |
| Baksida boett | Gravyr | |
| Boett material | Rostfritt stål | |
| Armband material | Rostfritt stål | |
| Armband färg | Silver | |
| Urverk | ||
| Urverk | Automatiskt | |
| Kaliber urverk | L888 | |
| Storlek | ||
| Diameter | 39 mm | |
| Höjd | 48 mm | |
| Tjocklek | 11.5 mm | |
| Bredd på armband | 20 mm | |
| Vikt | 167 g | |
| Egenskaper | ||
| Vattenskydd | 30 ATM / 300 m | |
| Lysmassa | Swiss Super-LumiNova | |
| Glas material | Safir | |
| Vattentät | Ja | |
| Glas egenskaper | Antireflexbeläggning på båda sidor | |
| Funktioner | ||
| Datum | Ja | |
ETT TRYGGT KÖP
Kunskap, passion, engagemang, generös garanti på klockor och en alldeles gratis allriskförsäkring i 12 månader som inte går av för hackor.
Behöver du justera armbandet är det också gratis i alla Klockmasterbutiker. Klockmaster har funnits sedan 1972 och snart firar vi 50 år på den Svenska marknaden!